Ми дбаємо про найцінніше

Догляд за лежачими хворими. Поради


Статті

Лежачі хворі люди повинні отримувати професійний догляд. Рекомендуємо скористатися нашими порадами та уважно вивчити послідовність ваших дій. Це допоможе вам виключити помилки та навчитися доглядати ваших підопічних.

Догляд за лежачим хворим вдома.

Правила медичного, гігієнічного догляду за лежачими хворими.

Нерідко настають моменти, що люди похилого віку можуть стати лежачими. Це може статися від інсульту, інфаркту, механічного пошкодження при переломах. Потрібно дотримуватися певних правил медичного характеру. Особлива увага приділяється особистої гігієни, збалансованому харчуванню, пролежням та лікуванню хворої людини.

Яка має бути кімната лежачого хворого?

Приготуйте окрему обладнану кімнату. Спальне місце не можна встановлювати навпроти вікна, промені сонячного світла можуть надати дискомфорту і бити прямо в обличчя. Влітку вікна злегка затіняють. У кімнаті має бути простір та необхідні меблі. Біля ліжка має стояти тумба, в якій лежать необхідні речі на змінне перевдягання, підгузки, постільні речі, ліки для щоденного прийому.

Провітрювання кімнати, миття підлоги та протирання пилу проводяться щодня. Пил швидко потрапляє в організм і знижує імунітет хворої лежачої людини. Мінімальна обстановка меблів дозволить швидко виконати прибирання.

Ліжко лежачого хворого

Ідеальним варіантом стане функціональне ліжко. Хворій людині можна змінювати становище тіла без витрачаючи фізичних сил. Спеціальний матрац дозволить запобігати пролежням, це досить важливий момент. Якщо немає можливості купити спеціальне ліжко, обладнайте старе ліжко. Кладіть кілька матраців, обладнайте її так, щоб хворий не впав. Вам має бути зручно, поміняти підгузки та постільну білизну.

Предмети, необхідні хворому

Лежачій людині може знадобитися:

  • Глатник зі свіжою водою. Поруч має стояти склянка, яка не розіб’ється, або зручна напувалка.
  • Приладдя для читання, включаючи окуляри.
  • Нічник, бра або настільна лампа.
  • Дзвіночок для виклику доглядальниці або родичів
  • У тумбі повинні знаходитися засоби для гігієни, включаючи чисті рушники. Обов’язково покладіть креми, лікувальні мазі, бинти та вату.
  • Придбайте тонометр, окремий градусник.

Основні правила догляду

Не мало часу доведеться витратити надаючи догляд за лежачою людиною. До основних правил входить:

  • У щоденному порядку слід вимірювати тиск. Бажано тричі на день. Усі свідчення записуються в окремий зошит. Це потрібно для відвідування лікаря, який подивиться на результати.
  • Слід вимірювати температуру тіла вранці та ввечері.
  • Обов’язково потрібно стеження за стільцем. Записувати показання після кожного ходіння в туалет.
  • Оглядати шкіру на предмет пролежнів, висипу, появу почервоніння.
  • Своєчасний прийом ліків прописаних лікарем.
  • Намагатися напувати хворого з напувалки водою. Людина повинна приймати достатню кількість води.
  • Змінювати білизну, на якій не повинно бути застібок і блискавок.
  • Якщо хворий щось просить, то потрібно виконувати його бажання в розумних рамках.
  • Небажані візити слід обмежити.
  • Забезпечити нічний догляд. Рекомендуємо найняти доглядальницю.

Гігієнічний догляд за лежачими хворими

Це один із головних обов’язків при догляді за лежачими людьми. Не можна допускати застою у легенях, інакше відкриється пневмонія. Щодня потрібно проводити вмивання обличчя, тіла та кінцівок. Проводити регулярні підмивання інтимних місць. Обробляти шкіру спеціальними розчинами та мазями від пролежнів. Після митися слід тіло витерти насухо. Після цього дати висохнути природним шляхом. На моменти купання не можна допускати протягів. Постільну білизну міняти щодня. Перевертати хвору людину кожні 2 години.

Догляд за лежачими хворими. Пролежні та їх профілактика

Проводьте щоденну профілактику від появи пролежнів. Вони можуть утворитися на м’яких ділянках. Переглядайте щодня спину, сідниці, ліктьові місця, потиличну частину, п’яти, стегна. Слід повністю виключити прояв будь-яких пролежнів. Придбайте зручні речі, м’які подушечки, валики під пошкоджені долі. Проводьте щоденну гігієну хворої людини. Впровадьте легкі вправи та масаж.

Як виключити фактори ризику утворення пролежнів?

Щоб не утворилися пролежні, і лежача людина відчувала себе комфортно, слід робити:

  • Щоденний огляд тіла під час перевдягання.
  • Повертати тіло і змінювати положення необхідно частіше. Це можна робити кілька разів на день.
  • Підтримувати нормальну температуру в кімнаті. Не можна допускати потіння хворої лежачої людини. Це викликає попрілості по тілу.
  • Приймати повітряні процедури. Тіло повинне дихати, хоча б по 15 хвилин вранці, в обід та ввечері, після водних процедур.
  • Постільна білизна міняти щодня. Якщо немає необхідності, то використовуйте пелюшки, що вбирають.

Харчування лежачих хворих

Хвора лежача людина проводить час у ліжку. Значить, він мало рухається. Тому харчування має бути збалансованим. Меню має складати досвідчений дієтолог. До раціону повинні входити всі поживні речовини та вітаміни. Денна норма до 1500 калл, цього достатньо.

Лікування пролежнів

Потрібно терміново приступити до ретельного лікування. Не можна лежати на пошкоджених ділянках, підкладіть валики або спеціальні кола. Рани не повинні торкатися твердих поверхонь.

За потреби запросіть лікаря до вас додому на огляд пацієнта. Лікар проведе інструктаж та пропише відповідний засіб для усунення гнійних пролежнів. Лікування повністю залежить від стадій занедбаності.

Особливості догляду за хворим

Кожен випадок має індивідуальний характер. Якщо людина перенесла травму, то догляд за лежачим проводиться грамотними доглядальницями. Ви не зможете правильно доглядати та дотримуватись усіх приписів лікарів.

Якщо хворий залишився інвалідом після травми, то тут потрібно буде застосувати посилений догляд. Багато залежить від рухливостей кінцівок, чи може людина сидіти і багато іншого. Тому кожен випадок має свої особливості. Наприклад, якщо пацієнт перебуває у тимчасовому обмеженні, слід скористатися спеціальним проведенням ЛФК, розробкою м’язової тканини.

Статті
Комфорт та підтримуючі процедури пропонує пенсіонерам найкращий пансіонат для літніх осіб (Черкаси)

На сьогодні ситуація у сфері охорони національного здоров’я, на жаль, постійно погіршується. У цьому регресі передусім винна війна в Україні, через яку економічна та соціальна криза лише набирає негативної динаміки. Інваліди та люди з особливими потребами, що досягли поважних років, першими відчули на собі тотальну тривожність та хронічний стрес, а глибока депресія призводить до посилення…

Серцевий напад — це не вирок, але необхідне результативне відновлення після інфаркту

Об’єктивна ситуація у сфері охорони національного здоров’я, на жаль, дуже погіршилася останні кілька років. Війна в Україні продовжує нагнітати в країні соціальну та економічну кризу, що дуже негативно впливає на самопочуття громадян держави. Зрозуміло, у групі ризику насамперед інваліди та люди з особливими потребами, які належать до вікових категорій 60+ та 70+. У багатьох з…

Результативне відновлення після інсульту вимагає від родини постраждалого повної самовіддачі

Дуже небезпечне для життя будь-якої людини гостре порушення кровообігу в судинах голови призводить до загибелі тисяч нервових клітин у тканинах мозку. Зазначимо, що інсульт розташований на другому рядку фатального рейтингу у світовій статистиці серед причин загибелі жителів нашої планети (на першому місці — ішемічна хвороба серця), які найчастіше фіксує ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). Тож…